bir
editör.

Bir matematik insanı olmama rağmen kelimelerle her zaman barışık olmuşumdur. Dergilere olan ilgim, beni kendi dergimi oluşturmama yöneltti. Boo! dergisini 8 yıl boyunca çıkarırken çok şey öğrendim. İçerik planı, başkalarının yazılarını düzenleme, kendi yazılarımı yazma ve hataları giderme gibi şeyleri çok özledim. Keşke tekrar dergi çıkarabilsem!

Boo! Season #3

Üretim yılı: 2013-2014
Kullanılan programlar: Adobe InDesign
Canlı site: issuu/boodergi (aslında boodergi.com fakat orayı çekip çevirene kadar VPN açıp issuu’dan bakın)

Kültür sanat dergisi Boo!’yu üçüncü defa yayınladım. Bu dönem 4 sayı sürdü. O zamana kadarki en kısa dönem olmasına rağmen bu dönüş Boo!’nun görsel açıdan en çekici olduğu ve en ilginç başlıkları barındırdığı dönem oldu. Üçüncü dönemde Boo! Türkiye’deki kültür endüstrisiyle önceki dönemlere kıyasla çok daha yakın temasta bulundu. Sonuç, ünlü yaratıcı insanlarla yapılmış röportajlar ve kültür-sanat sahnesinden güncel gelişmelere dayalı yazılarla dolu, taze görünümlü sayfalar topluluğuydu.

Bu sefer uğraşımızı ticari yapmaya çalıştık fakat olmadı. Bunun en büyük sebebi benim Türkiye’deki kültür endüstrisinin başkenti İstanbul yerine İzmir’de yaşıyor olmamdı. Böylece bu macerayı da dördüncü sayının ardından bitirdik.

Aşağıda üçüncü dönemdeki her bir sayı için hazırlanmış kapaklar yer almakta:

Ortalama bir üçüncü dönem sayısı kapak içi ilanının karşısında alternatif bir kapakla başlıyordu:

İçindekiler sayfası ve kendi hazırladığımız infografik ilan:

Haberler bölümü “Giriş” adıyla anılıyor ve kısadan da kısa haber yazıları için yer açıyordu. Giriş bölümü bir giriş sayfasıyla başlıyordu, karşısında da bir ilan sayfası yer alırdı:

Ortalama bir haber sayfası:

Haberler bölümü “N’aptın Müdür?” adında bir etkinlik izlenim bölümünü de içeriyordu:

Röportajlardan birtakım örnek sayfalar… Sonuncusu fotoğrafçı Haluk Çobanoğlu ile yapılmış bir röportajın ortasından bir sayfa çiftini gösteriyor (sayfadaki fotoğraflar da ona ait)

Makalelerden iki örnek:

Ve son olarak, “Bitiş” bölümünden bir inceleme sayfası:

Dergi 5.5 sayı #3

Üretim yılı: 2015
Kullanılan programlar: Adobe InDesign

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’ndeki Endüstriyel Tasarım bölümünde eğitim asistanı olarak çalıştığım dönemde üçüncü sayısı için Dergi 5.5 ekibine dahil oldum. Dergi 5.5 öğrencilerin projelerini gösteren ve fakülte çalışanlarının tasarım üzerine yazılarını yayınlayan online bir dergiydi.

Derginin genel tasarımına geliştirmeler yaptım ve içindekiler sayfasını tamamen yeniden tasarladım. Onunla başlayalım:

Bu sayıda ayrıca minimalist sandaletler hakkında bir yazı yazmıştım:

Bölüm açılışlarında da alıntı kısmına ufak tipografik dokunuş yaptım, böylece alıntı ve kaynak birbirinden ayrılmış oldu.

Tüm sayıyı Issuu sitesinde okuyabilirsiniz.

Bu kadar yazdım.