Arch Enemy: Yeni Bir Günün Öncesinde

Yılbaşından bu yana 24 Mayıs’taki konserini heyecanla beklediğimiz Arch Enemy’de son dakika gelişmeleri bitmek bilmiyor. Bu kez sahneden Angela Gossow yerine Alissa White-Gluz seslenecek.

Arch Enemy fanları için 2014 yılının ilk yarısı inanılmaz tempolu geçiyor. İlk önce 24 Mayıs’ta, Küçükçiftlik Park’ta Manowar’dan hemen önce sahne alacağı açıklandı, İsveçli grubun sevenleri önceki iki Türkiye konserinin ardından üçüncü kez sevindi. Aynı dönemde gruptan bir de yeni albüm müjdesi geldi. Haziran’da yayınlanacak olan albümün adı War Eternal olarak açıklandı. Ardından çok sürpriz bir hareket duyuruldu: Yıllardır Arch Enemy ile özdeşleşen ve grubun yüzü haline gelen Angela Gossow grubun vokalisti olmayı bıraktığını açıkladı. Ama grupla bağlarını tamamen koparmış değil, 2008’den bu yana grubun menajerliğini de sürdüren Gossow bu görevine devam edecek. Yerine Kanadalı The Agonist grubundan Alissa White-Gluz ile anlaşıldı. Bunun duyurulmasından hemen sonra yeni albümden, albümle aynı adı taşıyan şarkının klibi mikrofonda Alissa’nın varlığıyla yayınlandı. Yeni promo fotoğrafları çekildi, Nisan ayı itibariyle şimdilik sular duruldu.

Bir yeni albüm vardı…

Vokalist değişikliği Arch Enemy için o kadar büyük bir olay ki, bunca harala gürelenin arasında yeni albümün kaynayıp geride kalma tehlikesi vardı. Video klip imdada yetişti. Ardından albümün detayları açıklandı, demeçler verildi. Grubun esas oğlanı Michael Amott’a göre War Eternal, önceki albüm Khaos Legions’tan oldukça farklı olacak. Costin Chioreanu’nun çizdiği, oldukça politik görünen albüm kapağına rağmen sözler daha kişisel konular üzerine yazılırken, müzik öncesine göre daha boyutlu ve derinlikli yazılmış. Yaylı enstrümanlar bazı şarkılara eşlik edecekmiş. Peki vokallerde yeni denemelere gidilecek mi? Alissa’nın özgeçmişinde yer alan hem temiz hem de brutal vokalin bir arada götürülmesi Arch Enemy’nin yeni şarkılarına da taşınacak mı? 15 Şubat itibariyle vokaller ve birkaç solo hariç bütün kayıtları biten bir albüm için oldukça büyük bir son dakika müdahalesi olurdu bu. Haziran ayında gelecek olan War Eternal çıktığı zaman merakımızı gidereceğiz. Her durumda öncekinden oldukça farklı bir Arch Enemy’nin kulaklarımıza çalınacağı kesin.

Sahi bir de konser vardı

24 Mayıs Cumartesi günü Arch Enemy’nin 2014’teki ikinci konseri. Ekim ayına kadar sürecek olan uzun maraton Romanya’da başlıyor, sürprizleri henüz ortalığa fazla yayılmadan ertesi gün sıra İstanbul’a gelecek. Alissa’nın Arch Enemy ile sahnesi taptaze. Henüz çıkmasına vakit olan yeni albümden de taptaze şarkılar çalınacaktır elbette. Eğer grubun bu yeni haline ön yargılı yaklaşmayanlardansanız, 24 Mayıs günü Metal Summer Festival’da sahne alacak olan Arch Enemy yeni başlangıçlar yapmanıza bahane olabilir.

Not: Manowar’ın eski albümü Kings of Metal ile bütün bu yenilik tazelik büyüsünü bozacak olmasına kafayı takmayın 🙂

Alissa White-Gluz da kim?

1985 doğumlu Kanadalı bir vokalist. 2004 yılında Danny Marino ve Chris Kells ile beraber The Agonist grubunu kurdu, 10 yıl boyunca bu grupla beraber anıldı. Once Only Imagined (2007), Lullabies for the Dormant Mind (2009) ve Prisoners (2012) adında üç adet The Agonist albümünde yer aldı. Metalcore tarzında takılan grupta hem temiz hem de brutal vokalleriyle dikkatleri çekti. 2012’de Kamelot’un Silverthorn albümü ve henüz geçen ay çıkan Delain’in “The Human Contradiction” adlı albümünde konuk vokalistti. 2006’da görünmekten hoşnut olmadığı bir Canadian Idol performansı oldu, Queen’den Bohemian Rhapsody’yi yorumladı. Alissa uzun süredir vejetaryen, aynı zamanda hayvan haklarına yönelik kampanyalar düzenleyen PETA’nın bir ilanında “Kendi kafanızı çarpın, bir fokun kafasını değil” (Bang your own head, not a seal’s) sloganıyla görünmüşlüğü de var. Angela Gossow’dan farklı olarak beste yapabilme özelliği dikkat çekiyor. Angela Arch Enemy’de neredeyse sadece şarkı sözleri yazarken ve önceki gruplarında beste yapıp yapmadığı bilinmezken, Alissa The Agonist’in sözlerinin yanında melodi, armoni ve ritimlerinden sorumluydu. Arch Enemy’nin yeni albümü War Eternal’ın sadece kayıt sürecine yetişebildi, şimdi merak konumuz, sonraki albümlerde Alissa’nın şarkıların altına sözler haricinde imza atmasına Michael Amott izin verecek mi?

Bir Cevap Yazın