Avulsed: Madrid’den Duyulan Enteresan Ses

İspanya’nın en eski death metal gruplarından Avulsed uçak biletlerini alalı iki ay oluyor bile. Şu an İstanbul ve Ankara’daki konserlerini beklemekle meşguller.

Heavy metalin belli akımlarının meşhur olduğu ülkeler var, işte, İngiltere, ABD, Almanya, İsveç, Norveç filan. Bunların dışından bir ülkenin grubu, yüzbinlerce meslektaşının arasından sıyrılıp kulaklarımıza kadar gelince, müzikle ilgili gündemimize oturunca mevzuyu “metalik gezelim görelim”e uyarlamadan edemiyoruz. Boğanın harman olduğu, El Clasico’su ile meşhur siestalar diyarı İspanya’nın Madrid kentinden sesini yükselten Avulsed de kendini bu yaklaşımdan kurtaramadı; ama işin onlar için güzel tarafı, heavy metal için egzotik sayılacak bu “memleket sıfatı”nın onların akılda kalıcılıklarına büyük katkıda bulunması olsa gerek.

Aslına bakılırsa Avulsed hafızalara “Ha şu İspanyol death metal grubu…” cümlesiyle kodlanmaya ihtiyaç duymayacak kadar kendine özgü bir müzik yapıyor. İlk bakışta oldukça başarısız grafik uygulamalara sahip albüm kapaklarıyla yirmi beşinci sınıf death-grind gruplarından olduğu izlenimini veren Avulsed’in müziği ise tam tersine, bol miktarda şaşırtıcı melodilerden ve lead gitar numaralarından beslenen yapısıyla ilk izlenimleri alt üst ediyor. Müzikal özgünlük konusunda rüştünü yıllar içerisinde ispatlamışken yine de Avulsed’in müziğini orada burada tanımlamamızı isteseler cevaplarımız arasında illa ki “Cannibal Corpse gibin” olacak, suratlara balyoz indiren ağırlıktaki şarkıları sebebiyle.

Konser öncesi son özetler

Avulsed 1991 yılından bu yana (çoğunu vokalist Dave Rotten’ın sahibi olduğu plak şirketlerinden) çıkardıkları Eminescence in Putrescence (1996), Stabwound Orgasm (1999), Yearning for the Grotesque (2003), Gorespattered Suicide (2005) ve Nullo (2009) albümleriyle hastalıklı notalarını yeraltına yaydı. Dönemin endüstriyel müzik eğilimleriyle denk gelen Cybergore albümü ile 1998’de eski şarkılarını yeniden düzenleyip elektronik müzik sularında yüzdüler. Yaklaşık son 15 yıldır grubun kadrosu davulcu haricinde oldukça istikrarlı, sürekli beraber çalıyorlar. Arası 3 yılı geçmişken şu sıralar yeni bir albüm çalışmasına girmiş değiller, ara sıra verdikleri konserlerle günlerini geçiriyorlar. Takvim üzerinde sıra Türkiye konserlerine geliyor. Bu konuda sürekli heyecanlı tavırlar sergileyen Avulsed elemanları için İstanbul ve Ankara maceraları kuşkusuz oldukça eğlenceli geçecek. Ekstrem müzik sevenler için bir kış günü bu eğlenceye eşlik etmekten daha iyi kaç şey olabilir ki?

Sene, 99…

Şebek dergisi adına Emir Hüseyin Ağar, Avulsed grubuyla röportaj yapıyor. Grubun Dave Rotten soruları cevaplandırdıkça Repulse Records adlı plak şirketini nasıl kurduğundan, aykırı albüm Cybergore’u kaydetmekteki motivasyonundan, yan projelerinden bahsediyor. Röportajın sonlarına doğru ise, o günlerden 13 yıl sonra gerçekleşecek olan önümüzdeki Avulsed konserini düşününce gülümsetecek bir diyalog var:

EMİR: Belki buralara da uğrarsınız.

DAVE: Zannetmiyorum. Bunun imkansız olduğunu sen de gayet iyi biliyorsun. Şu an ülkeniz bizim gibi underground grupları taşıyacak durumda değil.

EMİR: Evet haklısın ama çok hızlı gelişiyoruz. Ben yakın zaman için epey umutluyum.

Konser notları

  • Grup, 7 Aralık’ta Ankara 2012 Performans’ta, 8 Aralık’ta ise İstanbul Pulp Live’da sahne alacak.
  • Konserlerin bütün geliri, Türkiye’ye gelmek konusunda maddi fedakarlıklar yapan Avulsed’e verilecek.
  • Avulsed, Türkiye konserleri için Türk bayrağı ile bir afiş yaptı. Konserden önce şu an internet sitelerinde hangi sayfaya girsek sayfanın sağ üst köşesinde karşımıza çıkıyor.
  • Avulsed’e İstanbul’da Ketum, Biocrime ve Chopsaw Slamming Flesh; Ankara’da ise Cenotaph, Decimation, Hecatomb ve Makattopsy eşlik edecek.

Bir Cevap Yazın