Obituary: Bu Yazı Bir Ölüm İlanı Değildir

3. Unirock Festivali için açıklanan ilk gruptu, 1 ay sonra festivale yine onunla veda edeceğiz. Zaman, Obituary’ye hazırlanma zamanıdır…

Obituary ile ilk defa tanışan kişilere açıklama yapmak zorunda hissediyorum kendimi: Hayır efendim, her nereden dinliyorsanız (kaset, cd, mp3 dosyası…) o ortam bozuk değil. Buyurun tanıştırayım; bu John Tardy. Dünya üzerindeki en özgün sese sahip death metal vokalisti. Kendisi aynen duyduğunuz gibi şarkı söylüyor, kasetin bozuk olması ya da efekt söz konusu değil. Bu ise, kalın tonlara akort edilmiş, Trevor Peres’in çaldığı bir adet gitar. Ses sisteminizde bir sorun yok yani. Tanıştınız mı? Güzel. Şimdi içinizde hiçbir tereddüt olmadan dinlemeye devam edebilirsiniz. Death metalden hoşlanmıyorsanız sorun değil, John Tardy böyle düşünen insanlardan birilerine Obituary’yi canlı izletebilirse, bu kişilerin grubu kesinlikle beğeneceklerinden emin.

Eski Anekdotlar

Tardy’nin az evvelki iddiasını haklı çıkardıysanız eğer, Obituary’yi anlatmaya devam edelim. Grubun kuruluşu 1984 yılına uzanıyor. Liseden arkadaş olan üç kafadar; John Tardy, ondan 3 yaş küçük kardeşi Donald Tardy ve Trevor Peres bir grup kurmaya karar veriyor ama ortada henüz bir müzik geçmişi olmadığı gibi, enstrümanlar da yok. Davulu olan bir arkadaşları izin verdiği müddetçe davul kullanabiliyorlar, Peres gitarını daha yeni alıyor ve kendi kendine öğrenmeye çalışıyor. John Tardy henüz grupta geçici vokalist, gruba şarkıları söyleyecek yeni bir eleman alınana kadar (!) söyleyeceğini düşünüyor diğer elemanlar. John Tardy’nin günümüze yakın zamandaki bir röportajda gülerek belirttiğine göre halen daha böyle düşünüyorlarmış.

Grubun adı zaman içinde Executioner’dan Xecutioner’a, oradan da 1988’de Obituary’e evirildi. Bu geçen sürede birkaç eleman değişikliği oldu, bunların en önemlisi 1986’da Massacre’dan katılan Allen West idi. Ardından basçı Daniel Tucker’ın da katılımıyla ilk albüm Slowly We Rot için hazırlıklar başladı, Roadrunner Records ile anlaşıldı. Kayıtlar için Florida’nın meşhur Morrisound Stüdyosu’na kapanıldı. Albümün yapımını Florida usulü death metalin meşhur prodüktörü Scott Burns üstlendi. Ama o zamanlar ünü yoktu Burns’ün, yaptığı ilk death metal albümüydü Slowly We Rot.

Özet Görüntüler

İlk albümün hemen ardından Tucker’ın yerini grubun sürekli basçısı Frank Watkins alır. Aradan geçen yıllarda bir adet death metal klasiği (Cause of Death) ve James Murphy (Death, Testament, Konkhra gruplarından tanıdığımız), tüm zamanların en çok satan death metal albümlerinden bir tanesi (The End Complete), 2 albüm, 1997-2003 arasında 6 yıllık bir mola, ardından 1 albüm daha gerçekleşir. Henüz günümüze gelmedik, Allen West 4 kere alkollüyken araç kullanmaktan yakalanınca 2007 yılında hapsi boylar. Onun yerine en son Deicide’da çalan Ralph Santolla getirilir. Onunla aynı yıl Xecutioner’s Return ve geçen yıl tam da bu zamanlarda yayınlanan Darkest Day albümleri kaydedilir.

En Karanlık Güne 1 Ay Kaldı

Yazı boyunca grubun hali hazırdaki dinleyicilerine hiç seslenmedim diye umarım sayfayı çeviren olmamıştır, çünkü işte şimdi bizim sıramız geldi! 2009’un son haftalarında Unirock’ın bombaları bir bir patlattığı günleri nasıl unutabiliriz? İlk açıklanan dev, Obituary olmuştu ve daha “gol olur” bile diyemeden ortalık öyle bir karışmıştı ki… O gün sevinçten çılgına dönen Obituary-severler, biletini daha satışa sunulduğu ilk günlerden alanlar; işte beklediğimiz gün geldi çattı! Ortalama 1 ay sonra, Üçüncü Unirock Festivali’nin kapanış akşamında, Obituary’yi Türkiye’de ilk defa canlı canlı izleyeceğiz. Son hazırlıklar tamamlansın, bol bol enerji depolansın: Obituary Türkiye’nin en sert festivalini en sert şekilde kapatmak için geliyor!

Bir Cevap Yazın